دکتر علی خانی متخصص زیبایی صورت کاشت مو بوتاکس پروتز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لک و یا Ephelides ذخایر خال دار کوچکی حاوی رنگدانه در اپیدرم (لایه فوقانی پوست) هستند که معمولاً در اثر آفتاب سوختگی قرار گرفتن عادی در معرض نور خورشید در ورزش هایی مثل تنیس، دو میدانی و یا شنا کردن بوجود می آیند.

لک صورت را می توان لکه های صاف، گرد و تیره رنگی توصیف کرد که اندازه آنها از 2 تا 4 میلیمتر متغیر است. لک صورت می تواند در اثر بارش رنگدانه در یک قسمت خاص (عدم انتشار یکنواخت ملانیندر سطح پوست) بوجود آیند زیرا به طور معمول رنگ پوست اطراف آن قسمت روشن تر است. لک صورت یک جنبه وراثتی دارد و در صورتی که در خانواده ای مشاهده شود احتمال ابتلا به آن در بقیه نیز وجود دارد. لک معمولاً عواقب پزشکی ندارد و باعث بروز هیچگونه اختلالی نمی شود. لک صورت به پرتوهای UV نور خورشید حساس است و در مدتی که فرد در معرض نور آفتاب قرار دارد و پس از آن نیز پررنگ تر می شوند.

 

انواع لک

Ephelides: شامل نقاط مسطح و قرمز یا قهوه ای روشن که معمولاً در فصل تابستان نمایان می شوند و در فصل زمستان دوباره محو می شوند. این نوع از لک صورت می تواند ارثی باشد.
Lentigines: این نوع از لک صورت شامل لکه های کوچک قهوه ای مایل به زرد یا سیاه است که از نوع Ephelidesتیره تر است. در زمستان محو نمی شود. این نیز یک وضعیت ژنتیکی است.

 

علل و دلایل

لک صورت و پوست به صورت ژنتیکی منتقل می شود. بنابراین در صورتی که یک یا هردو والدین لک داشته باشند فرزند هم آنرا خواهد داشت.
اختلالات نادری از جمله اگزرودرما پیگمنتوزوم حساسیت بسیار زیادی به پرتوهای فوق بنفش خورشید بوجود می آورند که منجر به بروز لک صورت و پوست می شود.
قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید باعث بروز لک صورت می شود مخصوصاً در افرادی که پوست روشنی دارند. محتوای ملانین پوست در افرادی که پوست روشن دارند کمتر است و بنابراین قرار گرفتن در معرض نورخورشید باعث نمایان شدن این نقطه ها می شود.

اختلالات هورمونی نیز می تواند باعث بروز لک صورت و پوست شود. در این وضعیت استروژن می تواند باعث تحریک بیش از حد سلول های تولید رنگدانه شود و باعث شود هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب رنگ بیشتری تولید کنند.

 

   درمان لک صورت توسط لیزر

درمان لیزری لک صورت، لک های حاصل از کهولت سن و ضایعات رنگدانه ای پوست

می توان با لیزر لکه های قهوه ای سطحی را برطرف کرد و همچنین لکه های پوستی قهوه ای رنگ (شیرقهوه)، خال گوشتی ito، خال گوشتی Ota، لک و خال های صاف رنگدانه ای را بطرف کرد. بعضی از رنگدانه ها با هیچ کدام از درمان های لیزری برطرف نمی شوند.

لکه هایLentigineیا لکه های کهولت سن نشانه های قهوه ای رنگی هستند که در اثر کهولت سن در پشت دست ها یا صورت نمایان می شوند. لک آفتاب سوختگی در نتیجه آسیب های حاصل از آفتاب بوجود می آیند و روی کمر، بالای سینه و شانه ها دیده می شوند. بسیاری از آنها بی ضرر هستند اما همه آنها با افزایش سن بیشتر می شوند و جذابیتی ندارند. گرچه خیلی از لکه های قهوه ای را می توان نادیده گرفت، بسیاری از آنها کاملاً آشکار هستند و می توانند از زیبایی های طبیعی پوست بکاهند. بیشتر لک های مادرزادی با درمان از بین می روند اما بعضی ها دوباره بوجود می آیند. این افراد ممکن است به درمان اضافی نیاز داشته باشند که رنگدانه هایشان کنترل شود. لک های قهوه ای رنگی که در اثر کهولت سن بوجود می آیند معمولاً با یک مرتبه درمان برطرف می شوند.

 

برطرف کردن لک با لیزر

از بین بردن و درمان لک صورت با لیزر روش بسیار خوبی برای حذف لک پوست ناخواسته ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. از بین بردن و رفع لک صورت با لیزر حدود 45 دقیقه طول می کشد. از شما خواسته می شود صورتتان را حسابی بشویید. سپس از شما یک سری عکس پیش از درمان گرفته می شود. چشمان شما را می بندند و صورت را با لایه خنکی از ژل می پوشانند. یک وسیله خنک کننده شبیه سشوار باد خنک برای خنک نگه داشتن صورت استفاده می شود. سپس نور لیزر روی یک سری نقاط برای معالجه اعمال می شود. بعد از انجام لیزری کرم مخصوص بعد از معالجه و محافظ در برابر نور خورشید به پوست مالیده می شود و کار با شما تمام می شود.

 

آیا نتیجه بلافاصله مشخص می شود؟

بلافاصله بعد از درمان و چند ساعت پس از آن می بینید که لک ها تیره تر می شوند. طی چند روز بعد در سطح پوست منتشر می شوند و به طور طبیعی همراه سلول های مرده پوست ریخته می شوند. در بعضی ها این لکه ها کاملاً از بین نمی رود بلکه فقط روشن تر می شود. بعد از اولین و دومین معالجه بیمار متوجه بهبودی سریع می شود و بهبودی تدریجی تر هنگامی است که لک صورت روز به روز روشن تر می شود.

 

چند مرتبه معالجه نیاز است؟

توصیه می کنیم برای دستیابی به نتیجه مطلوب 4-5 مرتبه درمان انجام دهید.

 

چند وقت یکبار بایستی برای درمان مراجعه کنم؟

توصیه می کنیم برای دستیابی به نتیجه مطلوب هر 3 تا 4 هفته یکبار برای 4 تا 5 مرتبه لیزر مراجعه شود. توصیه می کنیم عملیات درمانی را حداقل یکبار در سال هر زمان که لک صورت و پوست مجدداً ظاهر شد انجام دهند.

 

نتیجه درمان لیزری تا چه مدت باقی می ماند؟

دوام نتیجه بستگی به نحوه مراقبت شخص از پوستش بعد درمان دارد. درمان لیزری لک پوست و صورت چیزی شبیه سفید کردن دندان است. وقتی شخص دندان خود را سفید می کند رنگ آن سفید می شود اما با گذشت زمان اثر قهوه، سیگار، شراب یا دیگر غذاهایی که ایجاد لک می کنند باعث لک شدن مجدد دندان ها می شوند و مجدداً سفید کردن دندان لازم می شود. به همین صورت درمان لک صورت با لیزر باعث برطرف شدن لک حاصل از آفتاب می شود. اما بیشتر مردم به نحوی در معرض نور آفتاب هستند که لک پوست مجدداً برمی گردد و نیاز به درمان مجدد پیدا می کنند.

 

آیا می توانم بعد از درمان لیزری به سر کارم بروم؟

بله حتی می توان صورت را آرایش کرد و بلافاصله بعد از درمان به کار روزانه پرداخت.

 

در چه افرادی درمان لیزری لک صورت به خوبی جواب می دهد؟

در افرادی که پوست برنزی ندارند و لک پوست آنها قابل دیدن است.

 

آیا روی همه افراد جواب می دهد؟

بله درمان لیزری اگر به طور صحیح انجام شود روی 99% بیماران با موفقیت عمل می کند.

 

آیا می توان این درمان را با بقیه انواع درمان های لیزری ترکیب کرد؟

بله می توان درمان لیزری لک صورت را به طور همزمان با درمان لیزری تنگ کردن حفره های صورت و بسیاری عملیات دیگر لیزری روی صورت انجام داد. روش های مختلف را می توان با یکدیگر ترکیب کرد و نتیجه حتی مطلوب تری بدست آورد.

 

آیا می توان درمان لیزری لک صورت رارویبوتاکسودرمانهاییازاینقبیلانجامداد؟

بله حتی اگر شما بوتاکس یا درمان های حجم دهنده ای از این قبیل داشته باشید باز هم می توانید درمان لیزری لک صورت و پوست انجام دهید. اگر قصد دارید صورت خود را بوتاکس کنید توصیه ما این است که اول درمان لیزری انجام دهید، یکی دو هفته صبر کنید و بوتاکس یا عملیات تزریق پوست را بعد از آن انجام دهید. سپس دو هفته تا شروع مرحله دوم درمان لک صورت با لیزر باز هم صبر کنید.

 

بهترین درمان ها

از کرم روشن کننده استفاده کنید. داروخانه ها و فروشگاه های لوازم بهداشتی کرم های روشن کننده پوست با ترکیبات مختلف دارند که هر کدام برای برطرف کردن لک و دیگر لک های تیره پوست ساخته شده اند.

کرم های روشن کننده می توانند برای لک پوست طبیعی و همینطور لک صورت ناشی از آفتاب سوختگی مناسب باشند. برای نتیجه مطلوب بایستی روزانه مصرف شوند.

• کرم هایی با عصاره شیرین بیان پیدا کنید زیرا خاصیت روشنن کنندگی پوست دارد.

• آلوئه ماده پرطرفدار دیگری است که در ساخت کرم های روشن کننده به کار می رود. این ماده بدون آسیب باعث روشن کردن و رطوبت پوست می شود.

• بسیاری از کرم ها محتوی مواد شیمیایی مانند هیدروکینون و اکسیبنزون هستند. این مواد ممکن است به روشن شدن پوست کمک کنند اما در عین حال می توانند مخرب باشند. پیش از استفاده از کرم هایی که محتوی این مواد هستند جزئیات مربوط به اثرات جانبی آنرا مطالعه کنید و کرم را روی ناحیه ای از پوست که کمتر حساس است امتحان کنید.

Microdermabrasion (پیلینگ مکانیکی) را امتحان کنید. در این تکنیک با کمک جریانی از ذرات ریز لایه بیرونی پوست از بین می رود، لک های طبیعی یا آنهایی که در اثر تابش خورشید ایجاد شده اند روشن می شوند. Microdermabrasion معمولاً طی چندین جلسه انجام می شود.

• درمان لیزری انجام دهید. لیزر می تواند رگ های خونی که درست زیر لک قرار دارند را بسوزاند تا حدی که از شدت آنها کاسته یا کاملاً لک صورت و پوست را برطرف نماید. تا کنون اثرات مخرب دراز مدتی در این شیوه مشاهده نشده است اما ممکن است به طور موقت باعث کبودی، قرمزی و تورم شود.

•  درمان های لیزری معمولاً در جلسات 10 تا 15 دقیقه ای انجام می شوند.

•  قبل از درمان پوست با اسپری خنک می شود تا حرارت لیزر در بیمار باعث درد نشود.

 

 

 

خواندن 2232 دفعه
آخرین ویرایش در 18 تیر 1398

تماس با ما

خیابان فتحی شقاقی ، بین چهار راه یوسف آباد و چهل ستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه همکف ، واحد4

تلفن: 02188705550

تلفن: 02188705551

فکس: 02188716221

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید