دکتر علی خانی متخصص زیبایی صورت کاشت مو بوتاکس پروتز

لیزر رفع لک و خال صورت

رفع لک ها و تیرگی های صورت با لیزر

لک و یا Ephelides خال دار کوچکی حاوی رنگدانه در اپیدرم (لایه فوقانی پوست) هستند که معمولاً در اثر آفتاب سوختگی قرار گرفتن عادی در معرض نور خورشید در ورزش هایی مثل تنیس، دو میدانی و یا شنا کردن بوجود می آیند.

لک صورت را می توان لکه های صاف، گرد و تیره رنگی توصیف کرد که اندازه آنها از 2 تا 4 میلیمتر متغیر است. لک صورت می تواند در اثر بارش رنگدانه در یک قسمت خاص (عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست) بوجود آیند زیرا به طور معمول رنگ پوست اطراف آن قسمت روشن تر است.

لک صورت یک جنبه وراثتی دارد و در صورتی که در خانواده ای مشاهده شود احتمال ابتلا به آن در بقیه نیز وجود دارد.

لک معمولاً عواقب پزشکی ندارد و باعث بروز هیچگونه اختلالی نمی شود. لک صورت به پرتوهای UV نور خورشید حساس است و در مدتی که فرد در معرض نور آفتاب قرار دارد و پس از آن نیز پررنگ تر می شوند


لیزر-رفع-تاتو-خالکوبی


انواع لک

Ephelides: شامل نقاط مسطح و قرمز یا قهوه ای روشن که معمولاً در فصل تابستان نمایان می شوند و در فصل زمستان دوباره محو می شوند. این نوع از لک صورت می تواند ارثی باشد.

Lentigines: این نوع از لک صورت شامل لکه های کوچک قهوه ای مایل به زرد یا سیاه است که از نوع Ephelides تیره تر است. در زمستان محو نمی شود. این نیز یک وضعیت ژنتیکی است.


علل به وجود آمدن لک ها و تیرگی پوست

 • لک صورت و پوست به صورت ژنتیکی منتقل می شود. بنابراین در صورتی که یک یا هر دو والدین لک داشته باشند فرزند هم آن را خواهد داشت.
 • اختلالات نادری از جمله گزرودرما پیگمنتوزوم حساسیت بسیار زیادی به پرتوهای فوق بنفش خورشید به وجود می آورند که منجر به بروز لک صورت و پوست می شود.
 • قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید باعث بروز لک صورت می شود مخصوصاً در افرادی که پوست روشنی دارند. محتوای ملانین پوست در افرادی که پوست روشن دارند کمتر است و بنابراین قرار گرفتن در معرض نورخورشید باعث نمایان شدن این نقطه ها می شود.
 • اختلالات هورمونی نیز می تواند باعث بروز لک صورت و پوست شود. در این وضعیت استروژن می تواند باعث تحریک بیش از حد سلول های تولید رنگدانه شود و باعث شود هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب رنگ بیشتری تولید کنند.

درمان لک صورت شامل لک های حاصل از کهولت سن و ضایعات رنگدانه ای پوست توسط لیزر کیوسوییچ

می توان با لیزر لکه های قهوه ای سطحی را برطرف کرد و همچنین لکه های پوستی قهوه ای رنگ (شیرقهوه)، خال گوشتی ito، خال گوشتی Ota، لک و خال های صاف رنگدانه ای را از بین برد. بعضی از رنگدانه ها با هیچ کدام از درمان های لیزری برطرف نمی شوند.

لکه های Lentigine یا لکه های کهولت سن نشانه های قهوه ای رنگی هستند که در اثر کهولت سن در پشت دست ها یا صورت نمایان می شوند.

لک آفتاب سوختگی در نتیجه آسیب های حاصل از آفتاب به وجود می آیند و روی کمر، بالای سینه و شانه ها دیده می شوند. بسیاری از آنها بی ضرر هستند اما همه آنها با افزایش سن بیشتر می شوند و جذابیتی ندارند. گرچه خیلی از لکه های قهوه ای را می توان نادیده گرفت، بسیاری از آنها کاملاً آشکار هستند و می توانند از زیبایی های طبیعی پوست بکاهند

بیشتر لک های مادرزادی با درمان از بین می روند اما بعضی ها دوباره به وجود می آیند. این افراد ممکن است به درمان اضافی نیاز داشته باشند که رنگدانه هایشان کنترل شود. لک های قهوه ای رنگی که در اثر کهولت سن بوجود می آیند معمولاً با یک مرتبه درمان برطرف می شوند


لیزر-رفع-تاتو-خالکوبی


برطرف کردن لک با لیزر

از بین بردن و درمان لک صورت با لیزر روش بسیار خوبی برای حذف لک پوست ناخواسته ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. از بین بردن و رفع لک صورت با لیزر حدود 45 دقیقه طول می کشد.

از شما خواسته می شود صورتتان را بشویید. سپس از شما یک سری عکس پیش از درمان گرفته می شود. چشمان شما را می بندند و صورت را با لایه خنکی از ژل می پوشانند. یک وسیله خنک کننده شبیه سشوار باد خنک برای خنک نگه داشتن صورت استفاده می شود. سپس نور لیزر روی یک سری نقاط برای معالجه اعمال می شود. بعد از انجام لیزری کرم مخصوص بعد از معالجه و محافظ در برابر نور خورشید به پوست مالیده می شود و کار تمام می شود.


آیا نتیجه بلافاصله مشخص می شود؟

بلافاصله بعد از درمان و چند ساعت پس از آن می بینید که لک ها تیره تر می شوند. طی چند روز بعد در سطح پوست منتشر می شوند و به طور طبیعی همراه سلول های مرده پوست ریخته می شوند. در بعضی افراد این لکه ها کاملاً از بین نمی رود بلکه فقط روشن تر می شود. بعد از اولین و دومین معالجه بیمار متوجه بهبودی سریع می شود و بهبودی تدریجی تر هنگامی است که لک صورت روز به روز روشن تر می شود.لیزر-رفع-تاتو-خالکوبیلیزر-رفع-تاتو-خالکوبی


چند مرتبه معالجه نیاز است؟

توصیه می کنیم برای دستیابی به نتیجه مطلوب 4-5 مرتبه درمان انجام دهید.


چند وقت یکبار بایستی برای درمان مراجعه کنم؟

توصیه می کنیم برای دستیابی به نتیجه مطلوب هر 3 تا 4 هفته یکبار برای 4 تا 5 مرتبه لیزر مراجعه شود. عملیات درمانی را حداقل یک بار در سال هر زمان که لک صورت و پوست مجدداً ظاهر شد انجام دهند.


نتیجه درمان لیزری تا چه مدت باقی می ماند؟

دوام نتیجه بستگی به نحوه مراقبت شخص از پوستش بعد درمان دارد. درمان لیزری لک پوست و صورت چیزی شبیه سفید کردن دندان است. وقتی شخص دندان خود را سفید می کند رنگ آن سفید می شود اما با گذشت زمان اثر قهوه، سیگار، شراب یا دیگر غذاهایی که ایجاد لک می کنند باعث لک شدن مجدد دندان ها می شوند و مجدداً سفید کردن دندان لازم می شود. به همین صورت درمان لک صورت با لیزر باعث برطرف شدن لک حاصل از آفتاب می شود. اما بیشتر مردم به نحوی در معرض نور آفتاب هستند که لک پوست مجدداً برمی گردد و نیاز به درمان مجدد پیدا می کنند.


آیا می توانم بعد از درمان لیزری به سر کارم بروم؟

بله حتی می توان صورت را آرایش کرد و بلافاصله بعد از درمان به کار روزانه پرداخت. توصیه میشود از کرم ها و ضدآفتاب های بی رنگ استفاده شود.


در چه افرادی درمان لیزری لک صورت به خوبی جواب می دهد؟

در افرادی که پوست برنزی ندارند و لک پوست آنها قابل دیدن است.


آیا روی همه افراد جواب می دهد؟

بله درمان لیزری اگر به طور صحیح انجام شود روی 99% بیماران با موفقیت عمل می کند.


لیزر-رفع-تاتو-خالکوبی


آیا می توان این درمان را با بقیه انواع درمان های لیزری ترکیب کرد؟

بله می توان درمان لیزری لک صورت را به طور همزمان با درمان لیزری تنگ کردن حفره های صورت و بسیاری عملیات دیگر لیزری روی صورت انجام داد. روش های مختلف را می توان با یکدیگر ترکیب کرد و نتیجه حتی مطلوب تری بدست آورد.


آیا می توان درمان لیزری لک صورت را روی بوتاکس و درمان هایی از این قبیل انجام داد؟

بله حتی اگر شما بوتاکس یا درمان های حجم دهنده ای از این قبیل داشته باشید باز هم می توانید درمان لیزری لک صورت و پوست انجام دهید. اگر قصد دارید صورت خود را بوتاکس کنید توصیه ما این است که اول درمان لیزری انجام دهید، یکی دو هفته صبر کنید و بوتاکس یا عملیات تزریق پوست را بعد از آن انجام دهید. سپس دو هفته تا شروع مرحله دوم درمان لک صورت با لیزر باز هم صبر کنید.


بهترین درمان ها

 • از کرم روشن کننده استفاده کنید. داروخانه ها و فروشگاه های لوازم بهداشتی کرم های روشن کننده پوست با ترکیبات مختلف دارند که هر کدام برای برطرف کردن لک و دیگر لک های تیره پوست ساخته شده اند.
 • کرم های روشن کننده می توانند برای لک پوست طبیعی و همینطور لک صورت ناشی از آفتاب سوختگی مناسب باشند. برای نتیجه مطلوب بایستی روزانه مصرف شوند.
 • کرم هایی با عصاره شیرین بیان پیدا کنید زیرا خاصیت روشنن کنندگی پوست دارد.
 • آلوئه ماده پر طرف دار دیگری است که در ساخت کرم های روشن کننده به کار می رود. این ماده بدون آسیب باعث روشن کردن و رطوبت پوست می شود.
 • بسیاری از کرم ها محتوی مواد شیمیایی مانند هیدروکینون و اکسیبنزون هستند. این مواد ممکن است به روشن شدن پوست کمک کنند اما در عین حال می توانند مخرب باشند. پیش از استفاده از کرم هایی که محتوی این مواد هستند جزئیات مربوط به اثرات جانبی آنرا مطالعه کنید و کرم را روی ناحیه ای از پوست که کمتر حساس است امتحان کنید.
 • Microdermabrasion (پلینگ مکانیکی) را امتحان کنید. در این تکنیک با کمک جریانی از ذرات ریز لایه بیرونی پوست از بین می رود، لک های طبیعی یا آنهایی که در اثر تابش خورشید ایجاد شده اند روشن می شوند. Microdermabrasion معمولاً طی چندین جلسه انجام می شود.
 • درمان لیزری انجام دهید. لیزر می تواند رگ های خونی که درست زیر لک قرار دارند را بسوزاند تا حدی که از شدت آنها کاسته یا کاملاً لک صورت و پوست را برطرف نماید. تا کنون اثرات مخرب دراز مدتی در این شیوه مشاهده نشده است اما ممکن است به طور موقت باعث کبودی، قرمزی و تورم شود.
 • درمان های لیزری معمولاً در جلسات 10 تا 15 دقیقه ای انجام می شوند.
 • قبل از درمان پوست با اسپری خنک می شود تا حرارت لیزر در بیمار باعث درد نشود.

تماس با ما

خیابان فتحی شقاقی ، بین چهار راه یوسف آباد و چهل ستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه همکف ، واحد4

تلفن: 02188705550

تلفن: 02188705551

فکس: 02188716221

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید